Přijďte shlédnout vize pro Plzeň na výstavě Virtuální Plzeň I. a debatovat o aktivismu v architektuře na Otevřeném think tanku (nejen) architektů

# Příspěvek bez tagů

Vloženo23. 10. 2013

Text Správce systému

V prostorách kulturního centra Papírna (někdejší Piettovy papírny) bude od 20. listopadu do 8. prosince 2013 k vidění výstava nerealizovaných studentských projektů s názvem Virtuální Plzeň I. Vernisáž proběhne v úterý 19. listopadu od 19.30 hodin. Ve stejný den na stejném místě se navíc od 14 hodin uskuteční první mimopražský Otevřený think tank architektů (OTTA) pořádaný ve spolupráci s Českou komorou architektů.

VIRTUÁLNÍ PLZEŇ I

Chcete vědět, v jakém městě byste mohli žít podle představ studentů architektury? Zajímá Vás, jak nastupující generace architektů vnímá palčivá místa v Plzni? Zavítejte do Papírny a setkejte se s gejzírem nápadů studentů všech českých škol architektury za poslední dekádu. V projektech najdete množství promyšlených řešení míst, která jsou v Plzni již řadu let předmětem veřejné diskuse – ať už jde o návrhy proměn veřejných prostorů (např. úprav plzeňského nádraží) nebo o studie nových budov (kulturního domu, koncertní síně nebo nového sídla Západočeské galerie). „Jde o pilotní etapu víceletého projektu Virtuální Plzeň, na jehož další výstupy se můžete těšit v roce 2014 a 2015,“ avizuje autor myšlenky inventury projektů architekt Marek Sivák.

Výstava bude zahájena v úterý 19. listopadu v 19.30 v návaznosti na odpolední veřejně přístupný Otevřený think tank architektů. V průběhu výstavy se bude konat několik doprovodných akcí. „V úterý 26. listopadu promítneme kanadský dokumentární film Řeka ve městě o odvážných průzkumnících, kteří se snaží objevit, kam se poděly potoky a říčky světových metropolí. Ve čtvrtek 28. listopadu se návštěvníci mohou těšit na poutavou přednášku historika a teoretika architektury doc. Petra Kratochvíla o nových přístupech k řešení veřejného prostoru v zahraničí i u nás. Přednášku Petr Kratochvíl doprovodí množstvím záběrů ze svých cest po Skandinávii i zbytku Evropy i Americe,“ zve koordinátorka výstavy Karina Kubišová.

Na prosinec připravujeme další body doprovodného programu k výstavě. Veřejnost o nich budeme ještě postupně informovat. Již nyní však zájemce z řad veřejnosti zvu na komentovanou prohlídku výstavy za účasti autorů projektů. Prohlídka se bude konat na závěr výstavy v neděli 8. prosince 2013,“ dodává Karina Kubišová.

Výstava bude přístupná denně od 14 do 20 hodin, vstupné je zdarma.
Pozvánka zde.

OTEVŘENÝ THINK TANK ARCHITEKTŮ (OTTA)

V úterý 19. listopadu 2013 od 14 hodin se v kulturním centru Papírna v Plzni uskuteční první mimopražský Otevřený think tank architektů (OTTA) pořádaný ve spolupráci s Českou komorou architektů. „Tématem setkání je Aktivismus a participace v architektuře a diskuse bude zaměřena na iniciativy, které se v českých městech věnují architektuře a veřejnému prostoru – a s tím spjatým tématům demokracie a zapojování veřejnosti,“ říká koordinátor a moderátor akce architekt Petr Klíma. Smyslem akce je poskytnout přizvaným občanským iniciativám možnost propojení, vzájemného informování a podpory. Úkolem think tanku bude rovněž definování vhodnou pozici ČKA v této oblasti. „Akce je otevřena široké veřejnosti – přijďte s námi diskutovat!“ vyzývá Plzeňany architekt.

Pozvánka zde.

Ilustrační foto je z architektonické výstavy na University of Edinburgh.