Volný čas v Plzni

Kategorie

Mám nápad

Autor podnětu

Správce

Vloženo

01. 01. 2010

Ročník

2012-2013

Městský obvod

Nezařazené
1 bod

VŠUP
Ateliér Smetana

Zabývat se volnočasovými aktivitami ve středně velkém, krajském městě Plzni nebylo vůbec tak jednoduché, jak jsme ze začátku předpokládali. Toto město je podle nás dost velké a samostatné co se týká kultury, sportu, nakupování, kavárenského života, zkrátka nepotřebuje primární vazby na větší města (v tomto případě na Prahu či Regensburg). Zdá se, že mu nechybí rozmanitost volnočasových aktivit ani jejich vysoká úroveň. Avšak z něj máme pocit, že je to všechno jakési mdlé, bez náboje a potenciálu, který Plzeň jako bývalé průmyslové město ležící na čtyřech řekách necelou hodinu od neměckých hranic a Prahy má. Také jsme zde chtěli ukázat, že vícežánrové domy či polyfunkční centra (kultura, sport, školy, bydlení, obchody, kanceláře…) nemusí být nutně developerské zlo. Že lze navrhnout dům, který flexibilně reaguje na okolní prostředí a na události, které se životem přijdou a odejdou.

Konkrétní místo nám bylo zadáno. Jedná se o areál bývalého výstaviště, tuzexu, cirkusplacu, rozbité místo nemilosrdně protkané vytíženými komunikacemi. Zárověň nás fascinovala ta blízkost relativně divoké zaplavované zeleně a historického jádra. Mezi naše hlavní myšlenky patří uvolnění tohoto místa od takové dopravní záteže a vytvořit příjemné ulice s parterem, rozšíření chodníků a vytvoření začátku a konce ulice, a tak podpořit vznikající bulvár. Další ideou je zatraktivnění řeky Radbůzy vrácením do původního koryta a vytvořením náplavek. Řeku chceme rozvlnit a neregulovat, počítáme se záplavami a necháváme jí místní fauně a floře. Dalším bodem je přemístění autobusového nádraží k vlakovému a vystavět na jeho místě městskou čtvrť. Posledním problémovým místem jsou sady Pětatřicátníků. Myslíme si, že tento prostor je třeba uvolnit, navrhnout zde nové náměstí s tramvajovým přestupištěm, paralelní k historickému Nám. Republiky. Všechny tyto body, zvláště dopravu a vytváření nového biotopu kolem řeky, jsme kozultovali s odborníky.

Samotný dům jsme pojali jako rozhraní mezi kamenným centrem města a mezi divokou přírodou. K městu se chová přísně a vyhrazuje kam město ještě smí. Výškově odpovídá okolní zástavbě (4 nadzemní patra). K řece se chová uvolněněji, hravěji, v drobnějším výškovém měřítku. Avšak toto rozhraní nechápeme jako zeď, či předěl, ale spíše jako srážku dvou světů a tento střet nám přijde ideální pro volnočasové aktivity. Aktivity při, kterých se člověk uvolní, chová se třeba i trochu jinak než běžně. Líbila se nám myšlenka pozorovat lidi, ale současně být pozorován. Vznikají tak samovolné, náhodné „happeningy“, kdy se něco děje nebo se taky neděje vůbec nic. I když je toto akademická úloha a chováme se zde velmi s nadhledem, dokážeme si představit, že něco takového postupně vzniká v námi navrženým hranicích, že to není hned všechno postavené, že to reaguje na současnou společenskou, politickou, ekonomickou situaci, a že to koneckonců žije i mimo náš návrh.

Návrh autora podnětu

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+